reklama
kategoria: Kraj
18 kwiecień 2024

W stolicy wręczono medale "Powstanie w Getcie Warszawskim"

zdjęcie: W stolicy wręczono medale
fot. PAP
W czwartek w Muzeum Polin odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczonych zostało dziesięć osób i instytucji m.in. Rasa Rimickaite, attaché ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce.
REKLAMA

"Ten nasz medal, który ja bym nazwał +Medalem Anielewicza+, jest naszym orderem wdzięczności dla Polaków podejmujących trud dbania o dziedzictwo żydowskie, które jest naszym wspólnym dziedzictwem. Powstanie w Getcie Warszawskim jest częścią naszej wspólnej historii" – powiedział PAP Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum Polin.

W czwartek medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim" uhonorowano: Halinę Birenbaum, Waldemara Dąbrowskiego, Fundację Brama Cukermana, Fundację Zapomniane, Christopha Heubnera, Małgorzatę Omilanowską-Kiljańczyk, Dariusza Popielę, Rasę Rimickaite, Tomasza Sekielskiego oraz Izabela Sekulską.

"Czuje się niezwykle zaszczycona tym wyróżnieniem. Moim celem, czy nawet swojego rodzaju misją, jest aby uczyć ludzi kochać innych i wyzbywać się nienawiści. Aby nie dawali się omamić różnym ideologiom, które odciągałyby ich od prawdy, że zawsze najważniejszy jest człowiek" – powiedziała PAP jedna z odznaczonych, Rasa Rimickaite, attaché ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce.

Odznaczona pisarka, poetka i tłumaczka Halina Birenbaun, ocalała z holokaustu i przeżyła pobyt w niemieckich obozach koncentracyjnych. "Jest niestrudzonym świadkiem historii, za sprawą swoich publikacji" - napisano w uzasadnieniu nagrody. Natomiast Waldemar Dąbrowski, gdy powstawało Muzeum Polin, pełnił funkcję pełnomocnika ministra kultury ds. otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Odznaczenie otrzymał za swoje zaangażowanie przy tworzeniu tej placówki.

Wśród uhonorowanych jest też Fundacja Brama Cukermana od 15 lat realizująca projekty z pogranicza historii, kultury i edukacji, które upamiętniają dzieje Żydów z Zagłębia Dąbrowskiego a także Fundacja Zapomniane, która zajmuje się lokalizowaniem, badaniem i upamiętnianiem nieoznakowanych miejsc pochówku ofiar zagłady Żydów na terenie Polski.

Christoph Heubner, pisarz i wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, otrzymał medal za "poświęcenie w pracy edukacyjnej z młodzieżą z Polskie i Niemiec przeciwko antysemityzmowi i ksenofobii" a prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, historyczka sztuki, w latach 2014 – 2015 minister kultury i dziedzictwa narodowego, za wspieranie idei powstania Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Nagrodzono też Dariusza Popiela, kajakarza, olimpijczyka, jedenastokrotny mistrz Polski, założyciela fundacji "Centrum", która zajmuje się imiennym upamiętnieniem ofiar zagłady Żydów, Rasę Rimickaite, attaché ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce za "wieloletnią działalność poświęconą współpracy litewsko – żydowsko – polskiej". Dziennikarz, reporter, twórca filmów dokumentalnych, redaktor naczelny tygodnika "Newsweek Polska" Tomasz Sekielski otrzymał medal za podejmowanie na łamach prowadzonego tygodnika tematów o relacjach polsko-żydowskich.

Izabela Sekulska, założycielka grupy i blogu "Mayn Shtetele Mielec", przywraca pamięć o żydowskich miejscach Mielca, m.in. wraz z członkami grupy objęła opieką żydowskie cmentarze i miejsca pamięci.

"Powstanie w Getcie Warszawskim" to honorowy medal przyznawany przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II wojnie światowej oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny.

Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko – żydowskiego, a w szczególności zaangażowanym w upamiętnianie historii i kultury Żydów polskich, walkę z antysemityzmem, nacjonalizmem, homofobią. W minionych 30 latach medalem zostało uhonorowanych kilkaset osób, w tym działaczy społecznych, naukowców, dziennikarzy i polityków.

Autor: Tomasz Szczerbicki

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zwoleń
13.6°C
wschód słońca: 06:25
zachód słońca: 16:08
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zwoleniu

kiedy
2024-11-14 19:00
miejsce
Kino Świt, Zwoleń, Lubelska 6
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-25 17:00
miejsce
Kino Świt, Zwoleń, ul. Lubelska 6
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-09 20:00
miejsce
Kino Świt, Zwoleń, ul. Lubelska 6
wstęp biletowany