reklama
kategoria: Kraj
30 lipiec 2024

Resort klimatu proponuje 14 lokalizacji tzw. lasów społecznych - m.in. wokół Trójmiasta i Warszawy

zdjęcie: Resort klimatu proponuje 14 lokalizacji tzw. lasów społecznych - m.in. wokół Trójmiasta i Warszawy / fot. PAP
fot. PAP
Kierownictwo resortu klimatu i środowiska zaproponowało 14 lokalizacji dla tzw. lasów społecznych; miałyby one powstać m.in. wokół Trójmiasta, czy Warszawy. Ministerstwo zadeklarowało, że lasy społeczne mają zostać wyznaczone do końca października.
REKLAMA

O propozycji poinformowali we wtorek na briefingu prasowym szefowa MKiŚ Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister Mikołaj Dorożała.

Minister podkreśliła, że wyznaczenie tzw. lasów społecznych to drugi krok w celu zwiększenia ochrony lasów w Polsce, po styczniowym moratorium, które ograniczyło wycinkę w 10 lokalizacjach. Przypomniała, że ta decyzja pozwoliła na zwiększoną ochronę blisko 100 tys. ha lasów cennych przyrodniczo. Dotyczyło to np. lasów uzdrowiskowych.

"Dzisiaj czas wykonać drugi krok i pokazać bazę, którą stworzyliśmy pod projekt +lasy społeczne+ (...). Dzisiaj kładziemy na stół do dyskusji wypracowane przez uczestników Ogólnopolskiej Narady o Lasach obszary konkretnych lokalizacji w 14 miejscowościach w kraju" - powiedziała minister. Jej zdaniem projekt ten "jest szczególnie ważny dla 13 mln obywateli, którzy mieszkają właśnie w tych aglomeracjach".

Wiceminister Mikołaj Dorożała poinformował, że wskazane lokalizacje to: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Bydgoszcz, Toruń, Szczecin, Poznań, Łódź, Warszawa, Katowice i Bielsko-Biała, Kraków, Wrocław i Kielce. Dodał, że obszary lasów społecznych zostały zaproponowane na podstawie tego, co wskazały organizacje społeczne. Zarówno on, jak i minister Hennig-Kloska zastrzegli jednak, że te propozycje będą jeszcze szeroko konsultowane.

Hennig-Kloska mówiła, że lokalizacje te stanowią bazę, nad którą mają pracować zespoły konsultacyjne. Mają w nich uczestniczyć lokalne społeczności, przedstawiciele Lasów Państwowych, przemysłu drzewnego i organizacji pozarządowych - wymieniła szefowa MKiŚ.

Dorożała wyjaśnił, że zespoły te mają wyznaczyć obszary tzw. lasów społecznych do końca października. Pytany o potencjalną powierzchnię, jaką zajmą te lasy, wiceminister podkreślił, że to zostanie wypracowane w negocjacjach. "Nie chciałbym gdybać, czy to będzie kilka procent (...). To jest otwarty proces" - powiedział. "Ale na pewno jest to kolejna cegiełka do tych 20 proc., czyli 20 proc. obszarów leśnych, które chcielibyśmy wyłączyć z intensywnych wycinek" - dodał.

Tłumacząc koncepcję tzw. lasów społecznych wiceminister podkreślił, że mają one służyć głównie lokalnym społecznościom. Na zajmowanych przez nie obszarach mogłaby powstać infrastruktura społeczno-turystyczno-sportowa - mówił. "Zakładamy, że to nie będą lasy o wiodącej funkcji gospodarczej; jakiś rodzaj prac będzie musiał być prowadzony, chociażby z punktu widzenia bezpieczeństwa" - powiedział Dorożała. Zaznaczył jednak, że takie lasy nie będą rezerwatami ścisłymi.

Dorożała odniósł się również do stanowiska niektórych przedstawicieli branży drzewnej, którzy zawiesili prace w zespole ds. wyznaczania lasów cennych społecznie i przyrodniczo. "Ubolewam nad tym. Mam nadzieję, że będziemy mogli dalej pracować. Te prace trwają od kilku miesięcy, to czasami są trudne rozmowy. (...) Nie powinno się odchodzić od stołu w momencie, kiedy się przy tym stole jest" - powiedział wiceszef MKiŚ wskazując, że zaproszenie do rozmów jest aktualne. "Mam nadzieję, że ci konkretni przedstawicie (branży drzewnej - PAP) wrócą i będą dalej rozmawiać" - dodał.

"Wszystkie nasze dotychczasowe działania, merytoryczne argumenty, dostarczane analizy i publikacje, nie zostały – nawet w najmniejszy sposób, wzięte pod uwagę przy pracach dotyczących przedmiotowego tematu" - poinformowała Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego w swoim stanowisku, wyjaśniając powody zawieszenia prac w zespole przez część branży.

Izba dodała, że sektor leśno-drzewny nie jest przeciwnikiem proponowanych zmian, ale muszą być one "podejmowane przez kompetentne gremium zespołu międzyresortowego polskiego rządu". "Cały czas zaznaczamy, że polskie społeczeństwo, które jest zapraszane do konsultacji, musi być w pełni świadome potencjalnych zysków, ale i ryzyka i strat jakie się z tymi zmianami wiążą. Niezbędne to tego są ekspertyzy społeczno–ekonomiczne, które będą szacowały potencjalne zagrożenia, negatywne skutki i konsekwencje kolejnych ograniczeń w pozyskaniu surowca drzewnego" - wskazano w oświadczeniu. (PAP)

mick/ pad/ js/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zwoleń
4.2°C
wschód słońca: 06:34
zachód słońca: 15:59
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zwoleniu

kiedy
2024-11-14 19:00
miejsce
Kino Świt, Zwoleń, Lubelska 6
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-25 17:00
miejsce
Kino Świt, Zwoleń, ul. Lubelska 6
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-09 20:00
miejsce
Kino Świt, Zwoleń, ul. Lubelska 6
wstęp biletowany