Pracodawcy z Mazowsza otwarci na terytorialsów
Terytorialsi kluczem do sukcesu firm
W dn. 28-30 listopada w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale odbyły się warsztaty pn. „Przywództwo, rozwój, gotowość do zmian. Zarządzanie talentami pracowników Terytorialsów kluczem do sukcesu Firmy”. Wzięli w nich udział wytypowani przez brygady pracodawcy. Spotkanie, oprócz obustronnej współpracy, miało na celu również uhonorowanie wyróżniających się pracodawców oraz wypracowanie wytycznych usprawniających współpracę na linii pracodawca – pracownik-Terytorials.Do udziału w ogólnopolskich warsztatach zaproszony został Starosta Radomski Waldemar Trelka.Współpraca z pracodawcami jest dla nas kluczowa. Mam pełne przekonanie, że zatrudniając żołnierzy OT osiągają Państwo podwójne korzyści. Mają Państwo dobrze wyszkolonych pracowników i aktywnie włączają się Państwo w budowę systemu bezpieczeństwa Polski. Dziękuję za wasze zaufanie i wsparcie. Mam nadzieję, że spotkania, takie jak to, umożliwią wypracowanie wspólnych, korzystnych rozwiązań dotyczących pracy i służby pracowników-terytorialsów – podkreślał podczas warsztatów płk Mariusz Specjalski - zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Współpraca popłaca!
Od początku tworzenia Formacji, proces szkolenia Terytorialsów zaprojektowano w taki sposób, by umożliwić ochotnikom służbę Ojczyźnie przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowego zatrudnienia czy rozwijania pasji. Zapewnienie żołnierzom-ochotnikom możliwości zachowania balansu życiowego udało się dzięki odpowiedniemu przygotowaniu procesu szkolenia, skierowanego przede wszystkim na szkolenia weekendowe.Musimy pamiętać, że żołnierze pełniący służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej to w większości ochotnicy, którzy łączą swoją tożsamość ze służbą. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pracodawcy, którzy umożliwiają ochotnikom wstąpienie w szeregi wojska i realizowanie się na tym polu. Tak dzieje się również w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, gdzie służy ponad 2200 osób, a wiele z nich ma stałe zatrudnienie - zauważa płk Witold Bubak – dowódca 6MBOT i dodaje:
Wyróżnienie za wzorową współpracę na linii WOT-pracodawcy otrzymał m.in. starosta radomski Waldemar Trelka:Doceniam i dziękuję pracodawcom za to, że umożliwiają naszym żołnierzom pełnienie służby, nie tylko zgodnie z kalendarzem, ale również w trybie natychmiastowego stawiennictwa, w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. Wtedy żołnierze mogą pełnić służbę dla ojczyzny i obywateli. Ta symbioza między pracodawcą, żołnierzem OT i dowódcą brygady jest bardzo istotna.
Ważnym elementem honorującym współpracę z pracodawcami jest także konkurs „Pracodawca przyjazny WOT”. Ostatnia edycja konkursu odbyła się w 2021 r., kolejna zaplanowana jest na 2024 r. Celem konkursu jest uhonorowanie pracodawców, którzy swoją postawą i poprzez tworzenie dobrych warunków panujących w zakładach pracy, wspierają pracowników-żołnierzy OT, rozumieją istotę budowy Formacji, w tym realizowane przez nią cele i zadania, szczególnie w aspekcie lokalnym.Najlepszy pracodawca w rejonie operacyjnym to brzmi bardzo dumnie i zobowiązująco jednocześnie. Dlatego bardzo serdecznie dziękuję za to wyróżnienie dowódcy WOT, panu generałowi brygady Krzysztofowi Stańczykowi. Jestem dumny z żołnierzy WOT, którzy już niejednokrotnie udowodnili swoją wartość wobec mieszkańców powiatu radomskiego, ale i nas, samorządowców – podkreśla starosta.